Bugün: 15.09.2014

Kuddusi Vakfı Develi’de İkinci şubesini açtı

Kuddusi Vakfı Develi’de İkinci şubesini açtı

Borlu Ahmet Kuddusi vakfı Develi İlçesinde ikinci Şubesinin açılışını yaptı. Hayırsever emekli memur Tevfik Gürcan’ın katkılarıyla alınarak Vakıf’a bağışlanan yeni Vakıf binasının açılışı yapıldı.18.03.2013 10:28
 Kuddusi Vakfı Develi İkinci Şubesi açılışına, Vakıf kurucusu  ve Borlu Ahmet Kuddusi Hazretlerinin torunu Hacı Ali Eren Hocaefendi, Belediye Başkanı Recep Özkan, Zile Belediye Başkanı Cuma Karademir, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Tuna,Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Develioğlu, Niğde, Nevşehir ve Kayseri Vakıf yöneticileri ve civar ilçelerden davetliler iştirak ettiler.

Açılışta Başkan Recep Özkan İlçeye teşrifleri ve Vakıf hizmetlerine katkılarından dolayı Borlu Ahmet Kuddusi Vakfı Kurucusu Hacı Ali Eren Hoca efendiye Teşekkür Plaketi takdim etti.Açılışta Mustafa Ayhan okuduğu Kur’an-ı Kerim,Kuddusi Gülleri ilahi gurubu da defler eşliğinde söyledikleri çeşitli ilahilerle  katkıda bulundular.

Kuddusi Vakfı Develi Şube Başkanı Hacı İbrahim Yıldız ; İnsanların yaptıkları hayır ve hasenatların iki cihanda da önemini belirterek Vakıfların İnsanların ilim tahsiline ve gönül ehli olmasına vesile olan hizmet mekanları olduğunu belirtti.

Gönül erlerinin devamı olan Borlu Hacı Ahmet Kuddusi Hazretlerinin Güzel Eserlerinin Ülkemizde ve yurt dışında bu kurulmakta olan irfan yuvaları olarak hizmet veren  Vakıflar aracılığı ile nesilden nesile aktarıldığını belirtirken Bor’lu Ahmet Kuddusi Hazretleri ile aynı zamanda yaşamış olan  Develili Aşık Seyrani’nin

Seyrani var başı feslimiz bizim 

Hazret-i   Adem’dir  neslimiz   bizim

Küf   tutmaz   elmastır   aslımız  bizim

Olur   olmaz   sarraf   anlamaz   bizi

 

Seyrani seyrimden geri durmadım

İnişe yokuşa atım yormadım

 Güzelin çirkinin telin kırmadım

İsmi Hak dilinde doludur diyen gönül ehline ve ilim tahsiline dikkat çeken mısralarını dile getirdi.

Müftü  Cafer Kılınç;Vakıfların ve insanların gönül ehli olmasına katkı sağlayan ilim irfan yuvalarının önemini belirtti.

Vakıf kurucusu  ve Borlu Ahmet Kuddusi Hazretlerinin torunu Hacı Ali Eren Hoca efendi yapmış olduğu konuşmada; Allah rızası için yapılan hayırların karşılığını rabbimiz verecektir. Ebu Hureyre (ra)'den rivayet edildiğine göre, Rasûlüllah (sav) şöyle buyurdu: "İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat."

Sadaka-i cariye Müslümanların istifade edeceği Han, hamam,cami, köprü.çeşme ilim yuvası gibi müminlerin istifade edeceği yerler olup işte bu yapılan vakıf binası da bunlardan birsisidir.

Bir Hükümdar tebdili kıyafetle gezerken elinde bir fidan iki büklüm olan yaşlı bir ihtiyara rastlar. Hükümdar ey efendi bu fidanın meyvesinden istifade edeceksin gibi  dikiyorsun deyince yaşlı be bilge kişi Bizden öncekiler diktiler biz istifade ettik şimdi biz dikelim de bizden sonrakilerin istifadesine sunalım diyince padişahın hoşuna gider ve bir miktar altın ile ödüllendirince Bak gördün mü sultanın bizim fidan meyvesini şimdiden vermeye başladı der.

Hayır ve Bağış yapan hayırseverlerin yaptıkları hayır ve hasenatların üzerine isim yazdırmalarının hastalık haline geldiğini belirten Ali Eren Hoca efendi Bazı yerlerde ismimizi yazarsanız şu  hizmet binasını vakfa bağışlayalım tekliflerini geri çevirdiklerini belirterek 

Allah rızası için yapılan hayırın üzerine isim yazdırılmamalı

dedi.


KUDDUSİ VAKFI RESİMLERİ İÇİN  TIKLAYINIZ...Etiketler: develi ilaçlama çalışmaları -develi resimleri -develi köyleri -develi sağlık ocağı -develi belediyesi -develi del.tr -develi haber -develi haberleri -develi mezarlıkları -develi köseler köyü -develide marmara üniversitesi ekibi -develi -marmara üniversitesidEVELİ KUDDUSİ VAKFI -DEVELİ AÇILIŞ -DEVELİ VAKIFLARI -DEVELİ KUDDUSİ VAKFI AÇILIŞI -develi resimö

Diğer DEVELİ HABER haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
DEVELİ HABER