Develi Gündem Haberleri

23 MART DÜNYA YOĞURT GÜNÜ OLARAK İLAN EDİLDİ KAYSERİ DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ, HERKESİ MİLLİ ÜRÜNÜMÜZ YOĞURDA SAHİP ÇIKMAYA DAVET ETTİ.

Türk mutfağında önemli yeri olan Milli Ürünümüz yoğurt’a sahip çıkmak ve tüketimini yaygınlaştırmak için 23 Mart gününün “ Dünya Yoğurt Günü “ ilan edilmesi çalışmalarını, Kayseri İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bir Sosyal Sorumluluk Projesi olarak başlattı.Pandemi nedeniyle, Kayseri İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Binası Toplantı salonunda Basın açıklaması şeklinde düzenlenen 23 Mart Dünya Yoğurt […]

23 MART DÜNYA YOĞURT GÜNÜ OLARAK İLAN EDİLDİ KAYSERİ DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ, HERKESİ MİLLİ ÜRÜNÜMÜZ YOĞURDA SAHİP ÇIKMAYA DAVET ETTİ.
22 Mart 2021 - 17:21 'de eklendi.

Türk mutfağında önemli yeri olan Milli Ürünümüz yoğurt’a sahip çıkmak ve tüketimini yaygınlaştırmak için 23 Mart gününün “ Dünya Yoğurt Günü “ ilan edilmesi çalışmalarını, Kayseri İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bir Sosyal Sorumluluk Projesi olarak başlattı.
Pandemi nedeniyle, Kayseri İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Binası Toplantı salonunda Basın açıklaması şeklinde düzenlenen 23 Mart Dünya Yoğurt Günü dolayısı ile Birlik Başkanı Günay Çakı yapmış olduğu açıklamada;Yoğurtun Dünya dillerine Türkçe bir kelime olarak girmiş olduğuna dikkat çekerek bunu, Ülkemiz açısından yoğurdun ne kadar önemli olduğunun göstergesi olarak da kabul edebiliriz dedi.
Başkan Çakı sözlerini şöyle sürdürdü;Yapılan araştırmalara göre Orta Asya da atalarımız sütü güvenle uzun süre muhafaza etmenin bir uygulamasını yoğurt üretimiyle sağlamışlardır. Yoğurt kelimesini pıhtılaşmak, kesilmek gibi anlamlara gelen ‘ yoğurmak ‘ kelimesinden türetmişlerdir.
Milli yiyeceğimiz yoğurt, Osmanlılar döneminde saray mutfağının vazgeçilmez bir besin kaynağı olması yanında ishal, bulantı gibi rahatsızlıklara ile güneş yanıklarının iyileştirilmesinde şifa ve ilaç olarak kullanılmıştır.
Kanuni Sultan Süleyman tarafından Fransa krallarından Franseu ateşli bir hastalığa yakalandığında, krala ilaç olarak yoğurt gönderir. Bakterileri öldürücü özelliği nedeniyle yoğurt. 1. Franseu’yu kısa sürede iyileştirir. Avrupa’da 1800’lü yıllarda tanınmaya başlayan milli yiyeceğimiz yoğurt, Amerika’da yaklaşık 70-80 yıl önce tanındı. 1900’lü yılların başında ise yoğurt ‘ilaç’ olarak kabul edildi ve bir dönem ‘eczanelerde’ pastörize olarak satıldı.
Bu kadar kıymetli ve bizim olan bu değerimize sahip çıkmak hepimizin boynumuzun borcu diye düşünmekteyiz. Bu kapsamda yapılacak çalışmalara Her Türk Vatandaşımızın ve STK larımızın yanı sıra Basın Kuruluşlarımızın da desteğini beklemekteyiz dedi.
Birlik Başkan Yardımcısı Talip Akçakaya da dünyada, su günü, Süt Günü, Çiftçiler günü gibi günler yanında Gastronomi dalında Fasulye Günü,Meyveli Kek Fırlatma Günü, Badem Ezmesi Günü
Patlamış Mısır Günü, Çorba İkramı Günü, Acı Sos günü, Havuçlu Kek Günü, Sakızlı Şeker Günü, Naneli Çikolata Günü, Cips Günü, Pizza Partisi Günü, Hamburger Günü, Haşlanmış Mısır günü, Dondurma Günü
Karpuz Günü, Salam Günü,Dünya Yumurta Günü, Sandviç Günü, Turşu Günü gibi günler kutlandığına dikkat çekerek 21 Mart Nevruz Günü Bu Hafta ise “Türk Dünyası ve Toplulukları haftası” olarak kutlanmaktadır.Türk Kültürünün İnsanlığa hediye ettiği lezzet olan yoğurdun da böyle bir haftada kutlanması önemlidir.Bu nedenle biz de 23 Mart gününü Milli ürünümüz olan yoğurt günü olarak kutluyoruz dedi.
Yoğurt Günü Proje sorumlusu Nezir Ötegen de; Sahipsiz olan her şeye, sahiplenen birilerinin çıkacağını, Atalarımızın Dünya Kültürüne hediyesi olan Türk lezzeti Yoğurda herkesin sahip çıkması gerektiğini belirterek, Komşu Ülkelerde yoğurt ile ilgili Çalışma gurupları kurulduğunu bizim de bir çalışma gurubu oluşturmamız ve Uluslar arası bazda tanıtım planlamamızın yapılması gerekir dedi.
Ötegen ayrıca; Nasrettin Hocanın göle yoğurt çalma kıssasının Türk insanına hedefinizi büyük tutun mesajı verdiğini söylerken Türk Kültüründe çocuk oyunlarından Yoğurtçu baba tekerlemesi gibi yoğurt menşeili yüzlerce kıssanın olduğunu belirtti.
Basın açıklamasında ayrıca Üretici firmalar arasındaki rekabet nedeniyle Geleneksel Türk Yoğurdunun lezzet ve kıvamın koruması gerektiğine dikkat çekilerek;Geleneksel Türk yoğurdunun yapısını değiştirecek, birtakım lobi çalışmalarının yürütüldüğü bilinmektedir. Yoğurt Konusu Dünya’ya anlatılması gereken en önemli değerlerimizdendir. Yoğurt, Türk kültürünün keşfettiği en önemli yiyeceklerden birisidir.

Bu nedenle; Yoğurdun Türk Mutfağında Yeri ve Önemi, Yoğurt ve Gastronomi,Yoğurdun
Türk Kültüründe ve Türkiye’deki Tarihi,Yoğurt ve Turizm, Turistlere Türk Yoğurdunun Tanıtımı,Yoğurt ve Uluslararası Tanıtımı, Yoğurt ve Markalaşma, Yoğurt Teknolojisi,
Yoğurt Bilimi, Yoğurt Mikrobiyolojisi, Yoğurt Üretiminde gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri, Fonksiyonel Yoğurt Ürünleri, Geleneksel Ürünler ve Yoğurt, Yoğurt Tüketimi Beslenme ve Sağlıktaki Rolü, Yoğurt ve Sağlık, Yoğurt ve Gıda Etiği, Yoğurt ve Gıda Mevzuatı, Yoğurt ve Ambalajlama, Yoğurt İşlemede Yeni Teknolojiler, Türkiye’de Yoğurt Sanayi, Organik Yoğurt Ürünleri, Yoğurt Endüstrisinde AR-GE Hayvansal Üretim, Hayvan Sağlığı ve Yoğurt konularında araştırmacılar sevk edilmeli, kayıt altına alınmalı ve Milli yiyeceğimiz yoğurduğumuza sahip çıkmalıyız denildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER