Develi Gündem Haberleri

60 yıllık hayal gerçek oldu

Artvin’in 60 yıllık hayali olan Cankurtaran Tüneli, bugün gerçek oldu. Karadeniz’i Doğu Anadolu üzerinden İran’a bağlayan Cankurtaran Geçidi’nde inşa edilen tünel, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından trafiğe açıldı Artvin’in Borçka ile Hopa ilçeleri arasında yer alan Rize-Artvin-Ardahan karayolundaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi, özellikle kış şartlarında kar yağışı nedeniyle yolu […]

60 yıllık hayal gerçek oldu
01 Mart 2018 - 19:58 'de eklendi.

Artvin’in 60 yıllık hayali olan Cankurtaran Tüneli, bugün gerçek oldu. Karadeniz’i Doğu Anadolu üzerinden İran’a bağlayan Cankurtaran Geçidi’nde inşa edilen tünel, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından trafiğe açıldı

Artvin’in Borçka ile Hopa ilçeleri arasında yer alan Rize-Artvin-Ardahan karayolundaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi, özellikle kış şartlarında kar yağışı nedeniyle yolu kullananlara yıllardır çile çektiriyordu. Tam 60 yıldır geçite alternatif olarak tünel açılmasını isteyen Artvinliler, sonunda hayallerine kavuştu.
Karadeniz’i Doğu Anadolu üzerinden İran’a bağlayan Artvin-Rize-Ardahan karayolundaki Cankurtaran Geçidi’nde inşa edilen tünel, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından ulaşıma açıldı.
Önemli bir tüneli hizmete sunduklarını ifade eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “5 bin 200 metrelik Cankurtaran tünelleri iki gidiş, iki geliş çift tüp ama bu güzergah üzerinde üç tane tünelimiz, dört tane viyadüğümüz, dört tane de köprümüz var. Toplamı yaklaşık 14 kilometre iki gidiş, iki geliş güzergahı bugün itibarıyla hizmete sunmuş oluyoruz. Bu tünellerle beraber güzergahı 12 kilometre kısaltmış olacağız.” dedi.

Artvin’in Borçka ile Hopa ilçeleri arasında yer alan Rize-Artvin-Ardahan karayolundaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi, özellikle kış şartlarında kar yağışı nedeniyle yolu kullananlara yıllardır çile çektiriyordu. Tam 60 yıldır geçite alternatif olarak tünel açılmasını isteyen Artvinliler, sonunda hayallerine kavuştu. Karadeniz’i Doğu Anadolu üzerinden İran’a bağlayan Artvin-Rize-Ardahan karayolundaki Cankurtaran Geçidi’nde inşa edilen tünel, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından ulaşıma açıldı. Önemli bir tüneli hizmete sunduklarını ifade eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “5 bin 200 metrelik Cankurtaran tünelleri iki gidiş, iki geliş çift tüp ama bu güzergah üzerinde üç tane tünelimiz, dört tane viyadüğümüz, dört tane de köprümüz var. Toplamı yaklaşık 14 kilometre iki gidiş, iki geliş güzergahı bugün itibarıyla hizmete sunmuş oluyoruz. Bu tünellerle beraber güzergahı 12 kilometre kısaltmış olacağız.” dedi. Bakanı Arslan, Cankurtaran Tüneli üzerinden Karadeniz’in İç Anadolu’ya kestirme olarak bağlanacağını söyledi.
Arslan, yolun 12 kilometre kısalmış olmasının önemine işaret ederek, “Özellikle kış şartlarında kar yağdığı zaman burası geçit vermez hale geliyordu. Geçit vermeyen bölgeyi Cankurtaran Tüneli ile geçit verir hale getiriyoruz. İsmi üzerinde Cankurtaran. Dolayısıyla canları kurtarmış olacağız. Para ile ölçülmez bir durumdur ama yaklaşık 100 milyon liralık bu yolun kısalmasına bağlı olarak her sene tasarruf sağlamış olacağız. Akaryakıttan, zamandan, araçların bakım onarımından, karbondioksit emisyonundan kaynaklı tasarruf sağlamış olacağız. Yaklaşık 568 milyon liraya mal olan bu güzergah bizim için önemli. Her yıl sağladığı tasarrufu düşünürseniz yaklaşık 5-6 yılda kendini kurtarır hale gelir.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER