Develi Gündem Haberleri

Ilce Başkanından Aciklama Gözbaşı suyu başka yere gitmeyecek

Yahyali Ak Parti Ilce Başkanı Mahmut Esat Türkmenoğlu Yahyalı Gözbaşı Suyunun Başka yere gidecegi söylentilerine basbasin açıklamasıyla açıklık getirdi. Sosyal medya hesabindan baskan su ifadelere yer verdi. “Kıymetli hemşehrilerim Gözbaşımızın suyunun başka bir yere gitmesi kesinlikle söz konusu değildir. Lütfen artık dedikodulara itibar etmeyelim. İlçemizin aslı astarı olmayan dedikodulara harcayacağı enerjisi de vakti de olmadığını […]

Ilce Başkanından Aciklama Gözbaşı suyu başka yere gitmeyecek
29 Mart 2018 - 23:08 'de eklendi.

Yahyali Ak Parti Ilce Başkanı Mahmut Esat Türkmenoğlu Yahyalı Gözbaşı Suyunun Başka yere gidecegi söylentilerine basbasin açıklamasıyla açıklık getirdi. Sosyal medya hesabindan baskan su ifadelere yer verdi.


“Kıymetli hemşehrilerim Gözbaşımızın suyunun başka bir yere gitmesi kesinlikle söz konusu değildir. Lütfen artık dedikodulara itibar etmeyelim. İlçemizin aslı astarı olmayan dedikodulara harcayacağı enerjisi de vakti de olmadığını düşünüyorum. Kaski Genel Müdürlüğümüzün açıklamasını sizlerle paylaşıyorum.

YAHYALI İLÇESİ GÖZ BAŞI KAPTAJ ALANI VE SU TEMİNİ PROJESİ DEĞERLENDİRME RAPORU
Kaski Genel Müdürlüğünün Kayseri sınırları içerisinde; Su ve Kanalizasyon hizmetlerini yürütmek ve bu amaçla gereken her türlü tesisi kurmak, kurulu olanları devralmak ve bir elden işletmek amacıyla görev ve yetkileri şunlardır:
İçme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyaçlarının her türlü yeraltı ve yerüstü kaynaklarından sağlanması ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için, kaynaklardan aboneye ulaşıncaya kadar her türlü tesisin etüt ve projesini yapmak veya yaptırmak, bu projelere göre tesisleri kurmak veya kurdurmak, kurulu olanları devralıp işletmek ve bunların bakım ve onarımını yapmak, yaptırmaktır.
Hizmet sahası içindeki yer altı ve yerüstü içme suyu kaynaklarının birinci öncelikle insani tüketim amacıyla vatandaşlarımızın içme suyu ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak amacıyla; İdaremizce Yahyalı Gözbaşı kaynağından su temin projesi hazırlanmıştır. Projenin fizibilite çalışmaları neticesinde aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir.
Yahyalı ilçemizin ana su temini Aladağlar bölgesinde bulunan su kaynaklarından sağlanmakta ve özellikle yaz aylarının başlamasıyla su talebinde yaşanan yoğunluk sebebiyle merkezde bulunan Göz kaynağından içme suyuna enerji harcamak suretiyle pompajla su takviyesinde bulunularak ilçemizin içmesuyu ihtiyacı karşılanmaktadır.
Yapılan incelemede Aladağlarda bulunan su kaynaklarının yaklaşık 2-3 km uzağında bulunan başka bir kaynağın da kot olarak sisteme dahil edilmesinin teknik olarak mümkün olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltıcı her türlü tedbirin başta enerji olmak üzere takipcisi ve uygulayıcısı olan kurumumuz Aladağlar mevkiindeki bu suların da sisteme dahil ederek; enerji ile Gözbaşı kaynağından alınarak ÇİĞİLLİ depoya basılan dönemin kısaltılması hedeflenmektedir.
Bununla birlikte sözkonusu İçmesuyu Temin Projesiyle; bölgede içme suyu yetersiz ve su temininde sıkıntısı olan, toplamda su tüketim debisi Yahyalı gözbaşı kaynağı debisinin %10’una denk gelen Mustafabeyli, Yerköy, Kocahacılı, Yulari, İlyaslı, Senirköy Mahalleleri ile birlikte Yahyalı Çiğilli mevkinin içme suyu ihtiyacı Gözbaşı kaynağı suyunun özellikle boşa dereye aktığı sonbahardan başlayarak ilkbahar aylarına kadar geçen 7-8 aylık periyotta bahsedilen mahallelerin su temin süreçleri azaltılmış olacağından ülke ekonomisine katkı sağlanmış ve vatandaşlarımızın içmesuyu sıkıntısı yaşamadan kaliteli kaynak suyu içmeleri temin edilmiş olacaktır.
Ayrıca Aladağlardaki içme suyu kaynaklarının da Yahyalı İlçesini besleyen mevcut ana içme suyu borusuna bağlantı yapılarak Yahyalı’ya gelen su miktarı artılacak olmasından dolayı; bu projemiz, sulamada kullanılan suyu da etkilemeyecektir.
Bölgede ihaleli iş kapsamında yapılacak olan yukarıda bahsedilen projenin meydan düzenlemesi içerisinde kalan yaklaşık 600 metrelik ilgili bölümünün Kaski Genel Müdürlüğü ekiplerince yapılmasının amacı ise, meydan düzenlenmesi kapsamında yeni yapılan/yapılacak olan kaldırım ve asfalt imalatlarının zarar görmesinin önüne geçmektir.
Vatandaşlarımızı bilgilendirmek maksatlı kamuoyuna duyrulur.
KASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER